11. apríla 2025 popoludní sa uskutočnilo v kinosále SNG slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže už 11. ročníka projektu DETI A ARCHITEKTÚRA. 22 žiačok a žiakov z celého Slovenska pricestovalo s rodičmi a učiteľmi do Bratislavy, aby si z rúk organizátorov a partnerov prebrali diplom a vecné ceny za svoje výtvarné práce, ktoré z vyše 600 zaslaných prác vybrala na ocenenie odborná porota. Krásne priestory kinosály zrekonštruovanej SNG dodali oceňovaniu naozaj slávnostnú atmosféru.
1. cenu získal 13-ročný Jakub Kurák zo ZŠ J.J . Thurzu z Detvy. Cenu mu odovzdávala autorka projektu D. Lalíková a projektový manažér JTRE M. Židek.
Slávnostné vyhlasovanie výsledkov výtvarnej súťaže na tému „Zo starého nové“ moderovala Bibiána Ondrejková. Výtvarná súťaž, do ktorej prišlo vyše 600 výtvarných prác z celého Slovenska, je súčasťou osvetového projektu DETI A ARCHITEKTÚRA. Jeho hlavným cieľom je osveta a vzdelávanie detí a mládeže o architektúre, stavebníctve a prostredí, v ktorom žijeme. OZ EUROARCH, ktoré je organizátorom projektu, sa hlavne snaží učiť o týchto témach kreatívnou a zábavnou formou. Každý rok je projekt zameraný na inú nosnú tému a je realizovaný online pomocou kreatívneho a interaktívneho e-kurzu. V roku 2024 bola hlavnou témou projektu „Zo starého nové“. A táto téma bola aj zadaním pre deti pri maľovaní výtvarnej práce. Do Bratislavy prišli krásne výtvarné práce, z ktorých porota vybrala ešte začiatkom februára tohto roku spolu 22 výtvarných prác na ocenenie a ich autori pricestovali do Bratislavy, aby si z rúk organizátora aj hlavného partnera a partnerov a podporovateľov projektu prevzali diplom a vecné ceny.
Jednou z vecných cien pre autorov ocenených výtvarných prác bola aj nedávno vydaná knižka „Ikony architektúry...čo by deti mali vedieť o modernej architektúre“. Jej autorkou je Darina Lalíková, ktorá je autorkou aj projektu DETI A ARCHITEKTÚRA. Krst tejto knižky sa konal po slávnostnom vyhlasovaní výsledkov výtvarnej súťaže a za „krstných rodičov“ si D. Lalíková vybrala predstaviteľov dvoch najväčších donorov, ktorí finančne podporili vydanie knižky. Jedným z nich bol finančný riaditeľ firmy CEMMAC Daniel Prekop a druhou projektová manažérka JTRE Martina Surmová. Okrem nich krstil knižku aj výherca 1. miesta vo výtvarnej súťaži „Zo starého nové“ Jakub Kurák.
Info o knihe Ikony architektúry:
https://kniha-detiaarchitektura.sk
Žiaci, ktorí boli pozvaní na náklady organizátorov do Bratislavy, si užili nielen slávnostný event v SNG, ale veľkým zážitkom pre nich bola aj komentovaná prehliadka rekonštrukcie SNG, ktorú zabezpečilo pedagogické oddelenie SNG. Na druhý deň absolvovali deti aj s rodičmi tematickú vychádzku po architektúre Bratislavy, prešli sa po nábreží, ukázali sme im Riverpark aj Zukermandel a potom sa vláčikom-blaváčikom prešli po časti historickej Bratislavy a zavítali do Eurovea. Najväčším zážitkom pre všetkých bola návšteva mrakodrapu Eurovea Tower, kde si zo 45. poschodia pozreli krásne výhľady na celú Bratislavu. Prehliadku Eurovea Tower zabezpečil pre deti aj rodičov hlavný partner projektu Deti a architektúra a zároveň investor mrakodrapu spoločnosť JTRE. Deti si pozreli aj rekonštrukciu Skladu 7 v areáli Eurovea a z vláčika si pozreli aj Skypark s Jurkovičovou teplárňou, TwinCity a aj autobusovú stanicu Nivy. Záver tematickej vychádzky patril prehliadke budovy Wallenrod, kde nás sprevádzal jeden z autorov budovy architekt Tomáš Šebo. Ten priblížil žiakom nielen samotnú budovu, ale aj profesiu architektov a projektantov a filozofiu tvorby ich ateliéru. Mnohé z ocenených deti zavítali do Bratislavy prvýkrát v živote a preto pre organizátora aj partnerov a podporovateľov projektu bolo najväčšou radosťou to, že deti aj rodičia odchádzali domov nadšení a plní skvelých zážitkov. A to išlo všetkým: potešiť deti a vzbudiť u nich záujem o architektúru a stavebníctvo.
Partneri a podporovatelia 11. ročníka »
Výtvarné práce, ktoré zaslali učitelia aj rodičia do 11. ročníka výtvarnej súťaže k projektu Deti a architektúra, očarili porotcov hneď na prvý pohľad. Prišlo ich opäť vyše 600 a boli zo všetkých kútov Slovenska. Mnohí žiaci zobrazovali na výkresoch aj pôvodné objekty, ktorých obnovu navrhovali vo svojich prácach. A niekedy nechýbali aj krátke príbehy týchto budov, napr. popis ich histórie. Porota pôvodne chcela vybrať 20 výtvarných prác na ocenenie. Nakoniec ich vybrala až 22 a ich autorov pozvú organizátori projektu na slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže a tematickú vychádzku po architektúre Bratislavy, ktoré sa bude konať 11. a 12. apríla 2025.
4.februára 2025 popoludní sa na FAD STU stretli organizátori a partneri a podporovatelia projektu Deti a architektúra, aby zo všetkých zaslaných výtvarných prác vybrali tie najkrajšie a najoriginálnejšie práce. Porota to mala naozaj ťažké, pretože žiaci si dali záležať a ich práce hýrili nápadmi, farbami a originálnym spracovaním témy. Keďže 11. ročník projektu bol zameraný na hlavnú tému „Zo starého nové“, aj výtvarné práce reflektovali túto tému. Žiaci maľovali svoju predstavu obnovy budov zo svojho okolia a tejto úlohy sa väčšina z nich zhostila bravúrne.
Organizátor projektu OZ EUROARCH pôvodne ohlásil, že na ocenenie bude porota vyberať 20 najkrajších prác. Nakoniec sa organizátor rozhodol oceniť až 22 prác a porota vybrala na ocenenie 3 práce na hlavné ceny, 2 špeciálne ceny, cenu organizátora a autorky projektu a 15 cien partnerov a podporovateľov projektu.
Žiaci, ktorých práce vybrala porota na ocenenie, sa môžu už teraz tešiť na apríl, kedy zavítajú do Bratislavy. 11. apríla 2025 sa bude popoludní v kinosále SNG konať slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže a na druhý deň sa pozvaní žiaci zúčastnia tematickej vychádzky po architektúre Bratislavy. Časť vychádzky absolvujú deti aj vláčikom-blaváčikom a sprevádzať ich budú odborníci na architektúru a stavebníctvo.
Hlavné ceny
1.miesto: Jakub Kurák, 13 rokov, ZŠ J.J . Thurzu, Detva
2.miesto: Amélia Némethová, 13 rokov, SZŠ FELIX, Bratislava
3.miesto: Tereza Romanová, 10 rokov, ZUŠ Sečovce
Špeciálne Ceny
1.špeciálna cena: Ondrej Hudák, 11 rokov, ZŠ Pugačevova, Humenné
2.špeciálna cena: Katarína Nováková, 16 rokov, SPŠ Stavebná a geodetická, Košice
Cena Hl. partnera JTRE: Sofia Lovásová, 13 rokov, ZŠ M.R. Štefánika, Trebišov
Cena Nadácie SPP: Aneta Balgová, 14 rokov, ZŠ Strážnická, Skalica
Cena MINI: Laura Ranincová, 13 rokov, ZŠ Veľkomoravská, Trenčín
Cena CEMMAC: Nela Podhorová, 15 rokov, ZŠ Karpatská, Žilina
Cena SKSI: Adam Oprenčák, 12 rokov, ZUŠ Nádvorná, Zvolen
Cena Geotechnik SK: Anna Vostotská, ZUŠ F. Špániho, Žilina
Cena Rudohradský: Lara Strohnerová, 14 rokov, ZŠ Mierova ul., Bratislava
Cena Architekti Šebo Lichý: Šarlota Žilinčíková, 12 rokov, ZŠ Školská, Považská Bystrica
Cena DOKA: Marcel Hlaváč, 11 rokov, ZŠ Sama Cambela, Slovenská Lupča
Cena SKA: Lukáš Pecko, 13 rokov, ZŠ Karpatská, Žilina
Cena Nadácie Baumit: Petra Regecová, 12 rokov, ZUŠ Sv. Cyrila a Metoda, Vrútky
Cena SKGBC: Ella Šmulíková, 11 rokov, ZŠ Školská, Považská Bystrica
Cena YTONG: Michal Varga, 16 rokov, Cirkevná ZUŠ Sv. Mikuláša, Prešov
Cena OZ EUROARCH: Terézia Šovárová, 11 rokov, SZUŠ Ateliér KOMPAS, Nová Dedinka
Cena EDUVISION: Viktória Debnárová, 14 rokov, ZUŠ Sv. Cyrila a Metoda, Vrútky
Cena D. Lalíkovej: Anna Slamená, 12 rokov, MŠ a ZŠ Dostojevského, Poprad
Cena časopisu Projekt: Adrián Domanický, 13 rokov, ZŠ Š. Závodníka, Pružina
Ide o osvetovo-vzdelávací projekt, ktorého cieľom je učiť deti vnímať architektúru, rozlišovať kvalitnú architektúru od nekvalitnej, spoznávať trendy v architektúre a stavebníctve a celkovo vyvolať u detí a mládeže záujem o profesie technického zamerania ako je stavebníctvo a architektúra. Tento projekt je organizovaný online prostredníctvo kreatívneho a interaktívneho e-kurzu po ZŠ, ZUŠ a 8-ročných gymnáziách. Je pripravovaný aj v slovenskom aj anglickom jazyku. Ročne sa do projektu zapája takmer 800 škôl a vyše 15 tis. žiakov vo veku 10 - 16 rokov. Počas 11 rokov existencie projektu sa deti vzdelávali už o rôznych témach, napr. o zakladateľoch slovenskej modernej architektúry, o vysokých budovách, mostoch, zelených mestách, o výnimočných školách, o zelenej architektúre a stavebníctve a 11. ročník bol zameraný na obnovu, konverziu a rekonštrukciu budov pod názvom „Zo starého nové“.
© 2019 Občianske združenie EUROARCH. Realizácia Fusion IS, s.r.o.