2 dni v Bratislave plné zážitkov

29. apríla popoludní sa Panorama Park v Bratislave zaplnil deťmi z celého Slovenska, ktorí pricestovali na slávnostnú vernisáž spojenú s odovzdávaním cien pre víťazov výtvarnej súťaže z projektu DETI A ARCHITEKTÚRA 2021. Krásne počasie nám umožnilo s deťmi a rodičmi stráviť príjemné popoludnie, ktoré sme zakončili prehliadkou novej budovy SND. Na druhý deň si deti aj s rodičmi a učiteľmi užili Bratislavu aj z paluby vláčika-blaváčika.

8. ročník projektu DETI A ARCHITEKTÚRA bol tematicky zameraný na budovy pre kultúru. Deti najprv študovali kreatívny a interaktívny e-kurz o budovách a architektúre divadiel, operných domoch, koncertných sálach, ale aj galériách a múzeách a následne mali za úlohu namaľovať výtvarnú prácu, v ktorej mali zachytiť svoju predstavu divadla alebo inej budovy, určenej pre kultúru. Do projektu sa zapojilo takmer 15 tisíc žiakov a do výtvarnej súťaže prišlo vyše 600 výtvarných prác. Z nich odborná porota vybrala 20 prác na ocenenie. Autorov ocenených prác organizátor projektu – OZ EUROARCH - pozval na slávnostnú vernisáž a na druhý deň aj na tematickú vychádzku po architektúre Bratislavy. Čerešničkou na torte bola prehliadka novej budovy SND s odborným výkladom. Deti aj s rodičmi sa dostali nielen do hlavnej sály divadla, ale aj do zákulisia, do šatní hercov, aj do priestorov, kde herci skúšajú predstavenia.

Zážitok pre deti aj ich rodičov a učiteľov

20 žiakov pricestovalo do Bratislavy spolu s rodičmi a prišli aj niektorí učitelia. Učitelia aj rodičia veľmi ocenili, že cieľom toho projektu je naučiť deti vnímať architektúru a prostredie, pretože v škole sa o architektúre a prostredí takmer nič neučia. Deti počas tematickej vychádzky po architektúre sami spoznávali diela, o ktorých sa učili v kreatívnom e-kurze a boli veľmi radi, že tieto známe diela slovenskej architektúry mohli vidieť aj naživo. Mnohé z pozvaných detí boli v hlavnom meste prvýkrát a bol to pre nich veľký zážitok. Aj cestu vláčikom-blaváčikom si užili. Okrem novej budovy SND si pozreli aj historickú budovu SND, budovu Reduty a rekonštruovanú budovu SNG, ale aj známe ikonické dielo významného slovenského architekta Milana M. Harminca Slovenské národné múzeum. A navštívili aj bratislavský hrad a poprechádzali sa aj po krásne obnovených hradných záhradách.

Deti sa už tešia na nový ročník projektu DETI A ARCHITEKTÚRA

Na vernisáži, ktorú moderovala Bibiána Ondrejková, oznámila autorka projektu architektka Darina Lalíková dobrú správu pre fanúšikov tohto projektu. Deti sa môžu tešiť na nový ročník projektu. Už 9. ročník projektu bude opäť štartovať v septembri 2022, ale žiaci aj školy sa už teraz môžu prihlasovať do projektu na www.detiaarchitektúra.sk prostredníctvom prihlasovacieho formuláru. Témou nového ročníka budú Výnimočné školy. Deti sa prostredníctvom nového e-kurzu zoznámia s výnimočnými školami – od materských cez základné a stredné školy až po univerzitné kampusy. Deti sa majú na čo tešiť. Nepredstavíme im síce školy typu Haryho Poterra, ale určite neostanú sklamaní. Pretože im ukážeme naozaj výnimočné školy zo Slovenska aj zo zahraničia a opäť nebude chýbať aj výtvarná súťaž. Tento krát na tému „Moja predstavu výnimočnej školy“.


Organizátorom projektu je Občianske združenie EUROARCH, hlavným partnerom je spoločnosť JTRE, partnermi sú spoločnosti CEMMAC, SKSI, Geotechnik SK a projekt finančne podporila Nadácia SPP. Mediálnym partnerom projektu je časopis Projekt. Ďakujeme aj spoločnosti YEME, ktorá pripravila chutné občerstvenie pre deti počas vernisáže.

 

Výsledky výtvarnej súťaže na tému „Budova pre kultúru“

porota

Veľmi nás potešil obrovský záujem o projekt DETI A ARCHITEKTÚRA 2021, ktorý bol zameraný na tému „Budovy pre kultúru“. Rovnako nás potešil vysoký počet žiakov, ktorí sa zapojili aj do výtvarnej súťaže. Do súťaže nám prišlo vyše 600 výtvarných prác, z ktorých boli mnohé veľmi kreatívne a graficky zaujímavo riešené. Teší nás, že mnohí žiaci a mnohé školy sa do projektu aj výtvarnej súťaže opakovane zapájajú a niektorí žiaci alebo školy aj opakovane získavajú za svoje výtvarné práce ocenenie.
Všetky výtvarné práce sa na ocenenie vyberajú anonymne a keď určujeme poradie a ceny vôbec netušíme, kto je ich autorom alebo z ktorej školy žiaci sú. To sa dozvieme až následne. A aj tento rok sa stalo, že opäť vyhrali niektorí žiaci alebo školy, ktorých práce už boli ocenené v tejto súťaži v minulosti. Porota samozrejme na svojom zasadnutí dňa 2. 2. 2022 debatovala, či by sme nemali vybrať na ocenenie radšej práce žiakov, ktorí ešte neboli v minulosti ocenení. Nakoniec sme sa zhodli, že žiaci a školy, z ktorých žiaci vyhrali už po minulé roky a opäť poslali do súťaže krásne výtvarné diela, nemôžu byť diskriminovaní len preto, že už v minulosti ich diela vybrala porota na ocenenie. Veríme, že sme autorov aj ich pedagógov a rodičov ocenených diel potešili a ďalších sme neodradili od toho, aby sa do súťaže zapojili aj tento rok. Všetkým oceneným žiakom gratulujeme a postupne im bude zasielať aj prostredníctvom učiteľov alebo rodičov e-maily s inštrukciami ohľadom plánovanej vernisáže a tematickej vychádzky.

Výsledky výtvarnej súťaže

1. miesto: Evanna Lazorová, 13 rokov, ZUŠ A. Dubčeka, Vranov nad Topľou


2. miesto: Alžbeta Varnaiová, 12 rokov, ZŠ Ul. Kpt. Nálepku, Nové Mesto nad Váhom


3. miesto: Rebeka Mašlejová, 13 rokov, CZUŠ sv. Mikuláša, Prešov


4. miesto: Karin Kopecká, 12 rokov, ZŠ Štefana Závodníka, Pružina


5. miesto: Bianka Mária Obrinová, 14 rokov, ZUŠ A. Dubčeka, Vranov nad Topľou


6. miesto: Radka Tothová, 14 rokov, ZŠ M.R.Štefánika, Trebišov


7. miesto: Rebeka Bednárová, 13 rokov, ZŠ Karpatská, Žilina

Špeciálne ocenenie:

Anna Selecká, 14 rokov, ZŠ J. Kupeckého, Pezinok


Vanesa Jacková, 14 rokov, ZUŠ A. Dubčeka, Vranov nad Topľou

Ceny partnerov a podporovateľov:

Cena JTRE: Evanna Lazorová, 13 rokov, ZUŠ A. Dubčeka, Vranov nad Topľou


Cena CEMMAC: Viktória Spišiaková, 13 rokov, SZUŠ Komenského, Stará Ľubovňa


Cena SKSI: Lucia Kormaníková, 13 rokov, SZUŠ Komenského, Stará Ľubovňa


Cena Geotechnik SK: spoločná práca 9-ročných žiakov ZŠ s MŠ Dostojevského, Poprad


Cena Nadácia SPP: Dominik Kizek, 16 rokov, CZUŠ sv. Mikuláša, Prešov


Cena OZ EUROARCH: Nella Repková, 11 rokov, ZUŠ Komenského, Stará Ľubovňa


Lucia Krompaščíková, 13 rokov, CZUŠ sv. Mikuláša, Prešov


Ema Pľutová, 12 rokov, ZUŠ, A. Dubčeka, Vranov nad Topľou


Cena D. Lalíkovej, autorky projektu: Šimon Doboš, 14 rokov, ZUŠ A. Dubčeka, Vranov Nad Topľou


Richard Tyrschel, 12 rokov, ZŠ Strážnická, Skalica

Cena Lucie Lalky, EDUVISION: Nina Ištoňová, 12 rokov, SZUŠ Komenského, Stará Ľubovňa


Cena časopisu Projekt: Kristína Slebodníková, 14 rokov, ZŠ s MŠ Dostojevského, Poprad

SPUSTIŤ E-KURZ NA TÉMU Budova pre kultúru

Upozornenie pre autorov výtvarných prác

Účasťou vo výtvarnej súťaži a zaslaním svojej výtvarnej práce do aktuálneho ročníka súťaže dávajú žiaci/autori výtvarných prác automaticky svoj súhlas na ich použitie v rámci propagácie a medializácie projektu Deti a architektúra. Súhlas na použitie výtvarných diel na propagáciu a medializáciu v rámci projektu Deti a architektúra dávajú autori výtvarných prác aj partnerom aktuálneho ročníka projektu, ktorí ich môžu použiť len v rámci propagácie a medializácie svojho partnerstva na projekte Deti a architektúra.

© 2019 Občianske združenie EUROARCH. Realizácia Fusion IS, s.r.o.